Chociaż posługujemy się magicznymi postaciami wilków, pod pewnymi względami są podobne do swoich 'zwyczajnych' kuzynów. Znajdziesz tutaj informacje o niektórych zwyczajach i wilkach z krainy Berkanan.
Safiru (DeviantArt) |
Wiele mówi na temat emocji towarzyszącym wilkowi. Warto znać niektóre postawy i zachowania, aby lepiej odnaleźć się w wilczej skórze.
Dominacja - absolutną dominację w stadzie ma ansuz lub ansuza. Wilk silniejszy prezentuje swoją przewagę, stając na sztywnych nogach z wyprostowanym ogonem i postawionymi uszami, strosząc sierść na karku. Najprostszym przejawem dominacji jest jednak patrzenie prosto w oczy uległego wilka.
Poddaństwo - pokazuje je wilk uznający przewagę silniejszego i/lub ulegający autorytetowi przełożonego. Oznaką uległości jest podkulony ogon, zmrużone oczy, pochylona postawa, uszy położone po sobie, odsłonięcie gardła. Tradycjonaliści uległość wobec alfy okazują krótkim liźnięciem w pysk.
Agresja, złość - wydobywający się z gardzieli warkot i ukazanie ostrych kłów w pełnej krasie z pewnością nie zachęcają, by się zbliżyć. Dodatkowo agresywny wilk może wygiąć grzbiet, zjeżyć sierść, uszy ma czujnie postawione.
Zrelaksowany wilk leży na boku lub na brzuchu, merda ogonem, mruży oczy. Bawiąc się, stawia uszy, a z jego pyska zwisa język.
Wycie wilka służy do komunikacji - oznajmiania swojego położenia, odstraszenia intruza. Wyją również myśliwi na zakończenie udanego polowania. Poza wyciem, wilk może również skomleć, piszczeć lub szczeknąć, głównym jednak sposobem komunikacji jest 'ludzka' mowa.
Dieta i polowania
Podobnie do ludzi, możemy pić herbatę, jeść ciastka i robić konfitury na zimę. Niektóre wilki mają specyficzną dietę, lub decydują się na wegetarianizm. Jednak głównym składnikiem diety wilczej jest oczywiście mięso. Wybór jest duży, od drobnych gryzoni, po zwierzęta kilkakrotnie większe od wilka.
Samodzielnie polujemy na wszelkie ptactwo, gryzonie, zające, sarny, dziki itd.
Na większą zwierzynę - jak jelenie, łosie, żubry - od czasu do czasu zbiera się grupa myśliwych. Na czas polowania wybierany jest przywódca, który rozdziela łowców na tropicieli, wyszukujących i wybierających odpowiedniego osobnika na zdobycz, oraz naganiaczy, przepędzających i męczących ofiarę. Większa zwierzyna jest dostarczana w najbliższe dogodne miejsce w okolicy i rozdzielana pomiędzy całą watahę.
Przebieg polowania w grupie:
- Na stronie głównej pojawia się post informujący o terminie zgłaszania. Wilki zawodowo polujące biorą udział obowiązkowo, to spośród nich wyznaczany jest lider,
- W komentarzach pod postem zgłaszają się chętni (spoza zawodu polujących), są dopisywani do postu w grupie tropicieli lub naganiaczy, wedle podziału dokonanego przez lidera,
- Przywódca pisze opowiadanie opisujące polowanie, lub rozpoczynające serię o nim (zależnie od ilości chętnych do pisania lub tego, jak umówią się uczestnicy),
- Pozostali uczestnicy mogą napisać o polowaniu z własnej perspektywy, lub kontynuację serii, zależnie od pierwszego opowiadania. Kolejność pisania jest ustalana na bieżąco,
-Za każde opowiadanie:
łowca otrzymuje: 15J, 5exp, a opowiadanie jest zaliczone jako praca,
zwykły uczestnik otrzymuje: 10J, 5exp.
Nie zapomnij pod opowiadaniem rozdzielić exp na umiejętności, w przeciwnym wypadku punkty przepadają!
Czas
Nie mamy zegarków, a czas określamy na podstawie obserwacji słońca. Dla ułatwienia poniżej został rozpisany:
Brzask: widoczna łuna na wschodzie
Świt: pierwsze promienie - całkowite wzejście
Ranek: całkowite wzejście - połowa drogi do górowania
Przedpołudnie: połowa drogi - górowanie słońca
Południe: górowanie słońca - połowa drogi do zachodu
Popołudnie: połowa drogi - zbliżenie do linii zachodu
Wieczór: dotarcie do linii zachodu - ostatnie promienie
Szarówka: widoczna łuna na zachodzie
Noc: od szarówki do brzasku
Miesiące liczymy od pełni do pełni, dlatego różnice długości między poszczególnymi miesiącami są większe, niż w prawdziwym świecie. Słowo 'księżyc' bywa stosowane synonimicznie z 'miesiącem'. Pamiętaj, że mimo, iż rok w watasze przebiega i twa podobnie do roku w prawdziwym świecie, postacie postarzane są o rok co trzy miesiące (cztery lata na jeden rok prawdziwy).
Wiek wilka:
- do 1 roku | sowilo/szczeniak,
- 1 - 2 lata | sowilo/uczeń,
- 2 - 12 lat | wilk dorosły,
- 12- 15 lat | wilk stary.
Wilk umiera śmiercią naturalną w wieku 15 lat.
Żywioły
Każdy wilk ma w sobie magię, skupioną w postaci żywiołu. Magia nie może być żywiołem, ponieważ żywioł pochodzi od magii. W przyrodzie występują cztery podstawowe pierwiastki: ogień, woda, ziemia i powietrze.
Entomologia (DeviantArt) |
Spis spotkań
Spotkania w watasze obowiązkowo odbywają się co jakiś czas. Podczas nowiu z laguzami, a w czasie pełni, czyli wilczym początkiem miesiąca- z radą, dagazem i ansuzem. Poniżej znajduje się spis spotkań na aktualny rok, by żaden nie umknął uwadze.
○- Pełnia
●- Nów
●- Nów
Luty: ○11 | ●26
Marzec: ○12 | ●28
Kwiecień: ○11 | ●26
Maj: ○10 | ●25
Czerwiec: ○9 | ●24
Lipiec: ○9 | ●23
Sierpień: ○7 | ●21
Wrzesień: ○6 | ●20
Październik: ○5 | ●19
Listopad: ○4 | ●18
Grudzień: ○3 | ●18
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz